Genel

Umut

Hayat her zaman yüzümüze gülmez. Bu durum, zor günler de yaşayacağız anlamına gelir. Bazen Dünya’ya karşı yenilmiş hissederiz kendimizi. Çıkış yolu aramaya çalışırız nefes almaya çalışmak gibi… Bu yüzden her zaman iyimser olmalıyız. Umutlu bir şekilde yolumuza devam etmeliyiz. Karamsar olursak, zaten en baştan kaybeden biz oluruz.

Çünkü başarı için, her şeyden önce umut gelir. Yeter ki umutlu olmasını bilelim. Yani hayatta hiçbir şeye kolay ulaşılmıyor.Umut hayattaki hırsımıza bağlıdır.İlk başlarda olmayacak sanıyoruz yol yakınken vazgeçmek istiyoruz insanoğlunun hatalarından biride budur, umutlu olup sadece kendimiz için bir adım atabilirsek bu bizim iyiliğimiz içindir kasamsar olmamak gerekir.Umudun zıttı olan karamsarlık da çok kötü bir şeydir.Zira hayat boyunca karşılaştığımız bütün zorluklar umut duygusu sayesinde kolayca aşılabilmektedir. Ayrıca ümitli olduğumuz bir olayın; dilediğimiz yönde ilerleyebilmesi için de elimizden geleni yaparız.

Çok güzel ve yararlı bir duygu olsa da; umut, amacına uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Olmayacak duaya amin demek ve umutla beklemek, hayal kırıklığı getirmekten başka bir şey getirmez.Bu nedenle olmayacak bazı gerçekleri kabullenmemiz gerekir. Yaşamımız boyunca birçok felaketle, sıkıntıyla karşılaşabiliriz. Bir insan, umut edebildiği sürece vardır. Bu yüzden umudumuzu asla yitirmemeliyiz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir